034-34294362
  • (0 )
  • ورود / عضویت
سبد خرید شما خالی است.
جستجو کنید...

 
 

کود میکرو ریز مغذی

 

کاربرد

نظر به اینکه اکثر خاک های کشاورزی آهکی می باشند،کمبود عناصر ریز مغذی در آنها بیشتر به چشم می خورد. این عناصر جایگاه ویژه ای در تولیدات کشاورزی دارند. لذا از آنها به عنوان عناصر خرد با تاثیرات کلان یاد می شود.

عناصر ریز مغذی موجود در کودهای شیمیایی علاوه بر نقشی که در افزایش عملکرد کمی و کیفی محصولات کشاورزی دارا می باشند در سلامتی انسان و دام که از محصولات گیاهی استفاده می کنند نیز تاثیر بسزایی دارند. در این کود بدلیل بالا بودن درصد ازت، عناصر میکرو بهترجذب شده و بدلیل داشتن آهن نیز عمل فتوسنتز افزایش پیدا می کند. دارای حلالیت بالا بوده و بدلیل داشتن عناصر ریز مغذی در تلقیح و سوخت وساز مواد پروتینی و قندی اثر میگذارد.

کاهش هزینه های کوددهی

بالا بردن ارزش غذایی محصول

افزایش عملکرد کمّی وکیفی محصول

تغذیه متعادل عناصر ریز مغذی مورد نیاز گیاه

امکان استفاده از آن در تمام زمینه های کشاورزی ( اعم از زراعت ، باغبانی و...)


 
  • خصوصیات ویژه محصول
  • تغییرات ممکن
  • مشخصات فنی
  • کلمات کلیدی
  • نظرات کاربران

عناصر ریز مغذی از ۱۶ عنصر موردنیاز گیاهان، هفت عنصر آهن (Fe)، روی (Zn)، منگنز (Mn)، بور (B)، مس (Cu)، مولیبدن (Mo) و کلر (Cl) به مقدار ناچیزی مورد نیاز گیاهان بوده و بدین علت آن‌ها را عناصر کم مصرف و یا عناصر ریزمغذی می‌نامند. این عناصر غذایی پس از متعادل سازی مصرف کودهای ازته، فسفاته و پتاسیمی نقش خود را در افزایش تولید نشان می‌دهند. به عبارت دیگر اگر گیاهی از کمبود هر یک از عناصر غذایی اصلی ازت، فسفر، پتاس، کلسیم، منیزیم و گوگرد رنج ببرد تا رفع آن عامل محدودکننده رشد، مصرف کودهای محتوی عناصر کم‌مصرف سبب افزایش تولید نخواهد گشت.

کمبود عناصر غذایی کم مصرف در بعضی از درختان میوه و محصولات زراعی با توجه به مقدار نیاز گیاه، شرایط رطوبتی، درجه حرارت محیط و میزان آب آبیاری، متفاوت بوده ولی به نظر می‌رسد سرآمد این عناصر روی (Zn) بوده و علاوه بر آن در غلات و درختان میوه منگنز، در چغندرقند بور، در انگور منیزیم و منگنز، در دانه‌های روغنی آهن، در سیب زمینی و پیاز منگنز و مس و در گیاهان و گل‌های زینتی بور و آهن می‌باشد.

با توجه به اهمیت عناصر ریزمغذی در بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی، در زیر نقش هر یک از عناصر غذایی ریزمغذی به طور اجمال شرح داده می‌شود.

آهن (Fe)

نقش آهن در ساخت کلروفیل، تولید کربوهیدرات‌ها، تنفس، احیاء شیمیایی نیترات و سولفات، تبدیل ازت نتیراته به اسیدهای آمینه، حیاتی است. و یکی از عناصر ضروری برای گیاه بوده و نقش اساسی در ساختمان کلروپلاست دارد. در گیاهان سبز، اغلب میان سطح آهن و مقدار کلروفیل همبستگی مناسبی وجود دارد و گیاهانی که به خوبی از آهن برخوردارند دارای کلروفیل بیشتری هستند. در اثر کمبود آهن، پروتئین گیاه کاهش و همزمان با آن مقدار ترکیبات نیتروژن آلی قابل حل افزایش می‌یابد. همچنین بین آهن و روی در محیط ریشه رقابت وجود داشته و با افزایش میزان روی، از جذب آهن جلوگیری می‌گردد.

علائم مشخصه کمبود آهن که به صورت کلروز (سفید شدن بین رگبرگ‌ها در برگ‌های جوان) می‌باشد در اکثر محصولات زراعی، باغی کشور مشاهده می‌شود. ازدیاد آن باعث ایجاد نقطه‌های قهوه‌ای بخصوص در برگ‌های پیر می‌شود.

روی (Zn)

روی برای بسیاری از سیستم‌های آنزیمی‌گیاه، اکسین‌ها، ساخت پروتئین و تولید بذر موردنیاز می‌باشد. همچنین در فعل و انفعالات متعدد از جمله افزایش درصد پروتئین غلات، کاهش تجمع کادمیم و کاهش مسمومیت بور و تکامل و غنی سازی بذر دخالت می‌نماید. کمبود آن در خاک‌های آهکی و قلیایی مناطق خشک مشاهده می‌شود. کمبود روی در گیاه باعث کاهش فاصله میان گره‌ها و کوچک شدن برگ‌ها می‌شود.(عنصر روی) نقش مهمی‌در تنظیم میزان باز بودن روزنه‌ها دارد، به این دلیل که این عنصر در نگهداری عنصر پتاسیم در سلول‌های محافظ روزنه نقش دارد. کمبود ابتدا در برگ‌های جوانتر ظاهر می‌شود. علائم با کلروز بین رگبرگ‌ها شروع و به دنبال آن رشد شاخه‌های جوان به شدت کاهش می‌یابد. در درختان میوه کمبود روی با علامتی به عنوان کچلی مشهود است. ازدیاد روی باعث ایجاد سمیت در گیاه می‌شود.

منگنز (Mn)

نقش منگنز درگیاه، مشارکت آن در سیستم‌های ترکیبی است. منگنز در واکنش‌های انتقال الکترون در گیاه دخالت دارد و در تولید کلروفیل نیز نقش دارد. گیاهان حساسیت متفاوتی نسبت به کمبود منگنیز از خود نشان می‌دهند. سیب زمینی، غلات و درختان میوه بیشترین حساسیت را نسبت به کمبود منگنز از خود نشان می‌دهند. مانند آهن و سایر عناصر گروه فلزهای سنگین، منگنز همراه با سایر فلزها در فعال سازی آنزیم‌های متعددی که با متابولیسم کربوهیدرات‌ها، واکنش‌های فسفریل شدن و چرخه ی اسید سیتریک سر و کار دارند، اثر دارد.منگنز مانند آهن، عنصری غیر پویا است. علائم کمبود معمولاً ابتدا در برگ‌های جوان ظاهر می‌شود. به طور کلی کمبود آن باعث کلروز برگ‌ها می‌شود منگنز به مقدار کم موردنیاز گیاهان است و مقدار زیاد آن که به‌ندرت مشاهده می‌شود، سمی‌است و در جذب کلسیم اختلال پیدا می‌کند.

بور (B)

بور برای تکمیل غشاء سلولی، توسعه دیواره سلولی، تقسیم و توسعه سلول، گرده افشانی، لقاح گل و تشکیل میوه نقش اساسی را در گیاهان بازی می‌کند. بور به مقدار کم موردنیاز گیاهان است. کمبود بور در خاک‌های آهکی بافت درشت با درصد مواد آلی پایین مخصوصاً در مزارع چغندرقند، درختان میوه، پنبه، دانه‌های روغنی، علوفه، غلات و گل‌های زینتی مشاهده می‌شود. کمبود آن باعث رشد کم و پیچیدگی و مرگ سرشاخه‌ها و افزایش بافت چوب پنبه ای میوه‌ها می‌شود. ازدیاد آن باعث تغییر رنگ و مرگ نوک و سپس حاشیه برگ‌ها می‌گردد.

مس (Cu)

نقش مس عمدتاً در فعالیت‌های آنزیمی‌و تولید کلروپلاست است. وجود این عنصر در سیستم‌های آنزیمی‌اکسیدازکاتالاز، واکنش‌های انتقال الکترون برای فعال کردن آنزیم‌های مختلف ضروری است. مصرف مس در برخی سبزی‌ها به ویژه پیاز سبب کاهش تجمع نیترات و آهن در غده و اندام‌های رویشی می‌شود. پیاز، غلات و درختان میوه از حساس‌ترین محصولات نسبت به کمبود مس هستند. نمک‌های مس از طریق برگ گیاهان نیز جذب می‌شوند، کمبود آن باعث بی رنگ شدن گیاه شده، شادابی گیاه را از بین می‌برد. ازدیاد آن نیز موجب تشدید کمبود روی، آهن و منیزیم می‌گردد. کمبودهای این عنصر اغلب با کاربرد آن همراه با سمپاشی‌های دفع آفات رفع می‌شود.

مولیبدن (Mo)

ضرورت مولیبدن به تازگی ثابت شده است. این عنصر احتمالاً به وسیله ریشه گیاهان جذب می‌شود. مولیبدن فقط به مقدار خیلی کم موردنیاز است. این نکته اهمیت قابل توجهی دارد زیرا مقدار زیادتر از حد آن ممکن است موجب مسمویت حیواناتی شود که در مزارع تیمار شده با مولیبدن چرا می‌کنند.

کلر (Cl)

کلر به تازگی جزء عناصر ضروری برای گیاه طبقه بندی شده است. توتون، گوجه فرنگی، گندم، نخود فرنگی، کاهو، کلم، هویج، چغندرقند، جو، ذرت، سیب زمینی و پنبه به مقدار کلر حساسیت نشان می‌دهند. علائم کمبود کلر به آسانی مشخص نمی‌شود. گفته می‌شود که گیاهان دچار کمبود، پژمرده می‌شوند. در محیط‌های کشت، کمبود کلر با کاهش رشد ریشه همراه بوده است و ازدیاد آن نیز باعث سمیت می‌شود.

ندارد

Item Value
رنگ بدون رنگ
نوع کود پودری جامد
چگالی *
بسته بندی 25 کیلوگرم

تجزیه ضمانت شده:

نیتروژن کل

Nitrogen (N) tot

8%

آهن

IRON (Fe)

5%

روی

Zinc (zn)

3%

منگنز

Manganese (Mn)

4%

مس

Copper (cu)

1.5%

 

دستورالعمل مصرف:

آبیاری

محصولات باغی

20 تا 35 کیلو در هکتار

1 تا 2 نوبت از ابتدای دوره رشد

محصولات زارعی

15 تا 20 هکتار

1 تا 2 نوبت از ابتدای دوره رشد

سبزیجات و محصولات گلخانه ای

15 تا 20 کیلو هکتار

1 تا 2 نوبت از ابتدای دوره رشد

خاکی و چالکود

محصولات باغی

60 تا 80 کیلو  در هکتار

کود دهی زمستانه

محصولات زارعی

40 تا 80 کیلو در هکتار

آماده سازی زمین قبل از کاشت یا ابتدای فصل رشد

سبزیجات و محصولات گلخانه ای

40 تا 60 کیلو هکتار

آماده سازی زمین قبل از کاشت یا ابتدای فصل رشد

 

 

  دیدگاه کاربران
 

خبرنامه الکترونیکی